środa, 20 kwietnia 2016

Bielsko-Biała


Tyle razy odwiedzałam to miasto, lecz przeważnie zawsze w celach zakupowych (eh, te galerie!). Owszem, nieraz spacerowało się po jego ulicami, jednakże nigdy nie miałam przy sobie w miarę dobrego aparatu. Tym razem postanowiłam zrelacjonować wypadzik do Bielska- Białej, miasta położonego w odległości 30 km od mojej mieściny. Zapragnęłam poczuć klimat "Małego Wiednia", jak pięknie określa się to miejsce, głównie ze względów architektury, czerpiącej wzory z austriackiej stolicy.


Najpiękniejsze kamieniczki znajdują się w części miasta zwanej Starym Bielskiem.


Poniżej słynna Kamienica Patria, powstała w 1889 r., z zegarem i herbem miasta. Budowla znajduje się przy ul. 3 Maja, która w okresie komuny nosiła nazwę Włodzimierza Lenina.






W dzielnicy Stare Bielsko znajduje się Kościół Ewangelicki Zbawiciela, powstały w 1782 r. Obok kościoła mieści się budynek, niegdyś Ewangelickie Seminarium Nauczycielskie (działało do 1936 r.), a obecnie siedziba jednej z prywatnych uczelni wyższych.




W sąsiedztwie kościoła umieszczony jest jedyny istniejący w Polsce pomnik reformatora Marcina Lutra. To dzieło wiedeńskiego rzeźbiarza Franciszka Vogla z 1900 r. Warto zaznaczyć, iż Bielsko należało do najsilniejszych ośrodków protestantyzmu w monarchii Habsburgów, w 1890 r. luteraninem był co trzeci mieszkaniec Bielska.


Wieczorny klimat na ulicach Bielska jest niepowtarzalny.



Jednym z najokazalszych budynków Bielska jest  Katedra. św. Mikołaja. Kościół, pierwotnie wybudowany w XV w. to prawdziwa mieszkanka różnych stylów architektonicznych, od gotyku po modernizm, z racji jego wielokrotnego przebudowywania z powodów pożarów. Ostateczny charakter nadał mu wiedeński architekt  Leopold Bauer w 1910 r.






Niektóre miejsca w Starym Bielsku "są tak brudne i brzydkie, że pękają oczy" , jak to śpiewa Kazik w utworze "Polska". Ale w tej brzydocie można dostrzec artyzm.



Poniżej budynek Poczty Głównej wzniesiony w 1898 r. Miłym zaskoczeniem jest fakt, iż gmach nieprzerwanie do dnia dzisiejszego pełni swoją funkcję.
Znaczącym faktem w dziejach Bielska- Białej było uruchomienie jednej z pierwszych w Polsce ( tuż za Wrocławiem i Elblągiem)  elektrycznej trakcji tramwajowej ( 1895 r.). Ostatni tramwaj jeździł po mieście aż do 30 kwietnia 1971 r.




Chodząc po mieście doszłam do wniosku, iż mam piękną okolicę. Jak mantra huczało mi w myślach "cudze chwalicie, swego nie znacie..."


Nie sposób w jeden wieczór pozwiedzać całe Bielsko i zobaczyć jego najważniejsze zabytki. Do tych istotnych, do których na koniec udało mi się dotrzeć jest Zamek Książąt Sułkowskich. Wzniesiony w XIV w. przez  księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, jest najstarszym zabytkowym budynkiem miasta.  Zamieszkiwane przez Piastów Cieszyńskich ( do 1572 r.), następnie przez węgierskich Sunneghów ( do 1724 r.), a do 1945 r. przez książąt Sułkowskich. Zamek wielokrotnie był niszczony i rabowany ( Potop Szwedzki 1645 r, potem przez Prusaków w 1762 roku). W 1947 r. zamek otwarto dla publiczności , a obecnie znajduje się tam Muzeum Historyczne Bielska- Białej.



Kończąc ten sympatyczny spacerek po Bielsku, chcę serdecznie zachęcić tych, którzy jeszcze nie znają tego miasta oraz tych, którzy wybierają się w najbliższym czasie w  Beskidy, aby koniecznie zobaczyli to miasto, poczuli dostojny klimat polskiego " Wiednia" :)